تجاوز جنسی

تجاوز-جنسی-زنان

تجاوز جنسی به زنان

طرد شدن زنان از اجتماع و تجاوز

طرد اجتماعی به منظوری دیگر، از بین رفتن روابط میان فردی با فردی دیگر و جامعه  می باشد.

طرد شدن در جامعه و توسط افراد می تواند در مسائل مختلفی صورت بگیرد: از جمله منابع مادی، اقتصادی، خدمات دولتی و منابع اجتماعی و مشارکتی افراد ،مشارکت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و همچنین در شیوه زندگی،همچون سلامتی، بهزیستی، محیط زندگی، جرم و آسیب، آموزش و مهارت ها .

زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض طرد اجتماعی قرار دارند و این باعث شده که جرایم و اتفاقات مختلفی صورت بگیرد و یکی از از این اتفاقات ناگوار برای بانوان و زنان میتوان به تجاوز جنسی اشاره کرد.  

تجاوز جنسی به زنان( بی خانمان)

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، تجاوز جنسی را میتوان اینگونه بیان کرد: هر نوع عمل جنسی، تلاش برای یک عمل جنسی، تعابیر یا پیشنهاد جنسی ناخواسته یا اَعمالی به منظور معامله برای استفاده جنسی از یک شخص با عنف از سوی هرکس، بدون توجه به رابطه اش با بزه دیده در هر مکان و نه محدود به منزل و محل کار.

خشونت جنسی شامل تلاش برای تجاوز یا تجاوز انجام گرفته، سرکوب و آزار جنسی، تماس جنسی با زور یا تهدید و یا تهدید به تجاوز باشد.مردسالاری و قدرت نابرابر از دلایل بنیادین تجاوز جنسی تلقی می شوند.

زنان در انواع تجاوز علاوه بر صدمات جسمانی، صدمات روانی مهلکی را تجربه می کنند.

کلیه زنان بی خانمان به واسطه جنسیت، در هر شرایط سنی و فیزیکی آزار و مزاحمت خیابانی را تجربه کرده اند.

تجاوز جنسی انجام نزدیکی جنسی با فرد، با زور ، تهدید و بدون رضایت او تلقی می شود. تجاوز جنسی فقط یک حمله فیزیکی و جنسی نیست، بلکه آسیب شدید وعمیق روحی و روانی به دنبال دارد. این خشونت عموماً تهدید به قتل نیز می باشد.

تجاوز-جنسی-زنان

مجازات در قانون

ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی:

حد زنا در موارد زیر اعدام است

الف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر

پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان

ت- زنای به عنف با اکراه

تبصره ۱- مجازات زنا در بندهای (ب) و (پ) ، تابع احکام زنا می باشد.

تبصره ۲- هرگاه فردی با فردی دیگر اقدام به عمل زنا کند و بدون رضایت طرف مقابل باشدو اگرچه در حال بیهوشی، خواب یا مستی اقدام به رفتارزنا کند او در حکم زنای به عنف است. زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا رعب و ترس زن باشد اگر چه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق، جاری است.

طبق کیفرو مجازات اعدام متجاوز تعیین شده در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، در ماده 231 قانون فوق ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل به عنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و جهت حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی تعیین شده است وزنای به عنف به شرطی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مذکور، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل محکوم می شود و در صورتی که فرد باکره نبوده ، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مطالب حقوقی اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید