ترک منزل توسط همسر

ترک-منزل

ترک منزل توسط همسر

عواقب قانونی ترک منزل توسط همسر:

ترک منزل توسط شوهر:

1- با استناد به بند ۱ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اصلاحی 29/04/1381 مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترک زندگی خانوادگی(مشترک) توسط زوج(شوهر) حداقل به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه مستمر در مدت یکسال بدون عذر موجه ، عسر و حرج زن محسوب می شود و زوجه امکان درخواست طلاق دارد و می تواند اقدامات قانونی در خصوص طلاق از زوج را نماید.

۲- مطابق بند شماره ۸ شروط (چاپی و ذکر شده ) عقد نامه (سند ازدواج)  که زوجین امضا کرده اند (به شرط امضا مرد) اگر زوج بدون عذر موجه زندگی مشترک (خانوادگی) را ترک نماید حتی کمتر از ۶ ماه متوالی  و یا ۶ ماه متوالی زندگی مشترک را ترک کند از مواردی خواهد بود که در صورت اثبات و پذیرش در دادگاه، زن وکیل مرد در طلاق خواهد شد.

۳- ترک زندگی توامان با عدم پرداخت نفقه طبق ماده ۵۳ قانون حمایت ازخانواده وصف کیفری خواهد داشت و زوجه می تواند به استناد آن شکایت ترک انفاق کند و نفقه تعیین شده توسط دادگاه را مطالبه نماید.

* ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده : هرشخصی با دارا بودن استطاعت مالی، نفقه زوجه خود را در صورت تمکین اوپرداخت نکند یا از تأدیه نفقه اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع نماید، به حبس تعزیری درجه شش محکوم خواهد شدو همچنین تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی خواهد بود و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات متوقف می شود و پیگیری صورت نخواهد گرفت.

ترک منزل توسط زوجه :

مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی، زن بایستی در منزلی که زوج تعیین می کند سکونت داشته باشد مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شده باشد (این اختیار در زمان عقد و امضای عقد نامه باید در عقد نامه ذکر شود و امضا گردد).

بنابراین با موارد ذکر شده ترک منزل بدون عذر موجه از سوی زوجه موجب ناشزه شدن زن خواهد شدو در خصوص عذر موجه زن برای ترک منزل در ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی ذکر شده است.

ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی:

اگر بودن زوجه در کنار زوج در یک منزل مشترک متضمن خوف، ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زوجه می‌تواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت متضرر شدن زوجه دادگاه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زوجه در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود و زوج موظف به پرداخت نفقه خواهد بود .

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تبعات ترک منزل توسط زوجه و ناشزه شدن او به شرح زیر می باشد:

    1- تعلق نگرفتن نفقه به او

    2- امکان دادن اجازه ازدواج مجدد به شوهر در صورت طی مراحل قانونی دادخواست ازدواج مجدد

    3- دشوار شدن طلاق از جانب زوجه، در صورت مخالفت شوهر

    4- مهریه با وجود ناشزه شدن زوجه به او تعلق خواهد گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید