وکیل مالیات

وکیل مالیات

وکیل مالیات;مالیات یک هزینه اجتماعی می باشد که تمامی ملت جامعه در جهت استفاده از امکانات و تمامی منابع کشور ملزم و پرداخت آن می باشند منظور از مالیات انتقال قسمتی از درآمد جامعه افراد جامعه به دولت و انتقال بخشی از سود اقتصادی می باشد که نصیب دولت خواهد شد.

دولت در مقابل تمامی خدمات که به شهروندان و جامعه می‌دهد مالیات تعیین می‌کند و البته هدف از مالیات برای اغلب دولت ها جبران هزینه نمی باشد.

نرخ مالیات چگونه تعیین خواهد شد.نرخ مازوت، توسط دولت و قانون تعیین می‌شود و افراد جامعه موظف به پرداخت مالیات تعیین شده می باشد چنانچه افراد جامعه مالیاتی که تعیین شده را پرداخت نکنند مجازات‌هایی در پی خواهد داشت و فرار مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد.

برای انجام امور مالیاتی می بایست مشاوره کامل و جامع از یک فرد متخصص و مجرب مثل کارشناس حقوق و یا وکیل پایه یک دادگستری صورت گیرد چرا که اگر اشخاص محکوم به فرار مالیاتی شده باشند عواقب و مجازات سنگینی در پی خواهد داشت و در ادامه برای انجام امور مالیاتی می‌توانند از یک مشاور ماهرو آگاه در امور مالیاتی مشاوره لازم را بگیرید.

وکیل مالیات

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد وکیل مالیات،وکیل حقوقی،وکیل کیفری و یا مشاوره با ما در تماس باشید

تماس با ما

مشاوره

92 110 10 0912

0217772893202177886437

نظام مالیات در ایران چگونه تقسیم بندی می شود:

نظام مالیاتی در ایران به دو دسته تقسیم خواهد شد:

1-مالیات مستقیم مالیات

2-غیر مستقیم

 مالیات مستقیم به شرح ذیل می باشد:

 مالیات بر دارایی

 مالیات بر درآمد

 مالیات بر ارث 

مالیات بر مشاغل

مالیات بر حقوق

مالیات بر حق تمبر

مالیات مستغلات

مالیات شرکت‌ها

مالیات کشاورزی و…

در ادامه ،مالیات غیر مستقیم نیز به چند دسته تقسیم می شود:

 مالیات بر مصرف و فروش

مالیات بر واردات

مالیات حقوق گمرکی

 مالیات سود بانکی

مالیات فرآورده‌های نفتی

مالیات حق ثبت سفارش و…

بیشتر بخوانید: وکیل مالیات بر ارثوکیل اعاده دادرسی کیفری و حقوقی

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث جز مالیات های مستقیم می باشد که بر دارایی افرادی که فوت شده اند تعلق می‌گیرد که بعد از فوت اشخاص ماترک و اموال به جامانده اعم از منقول و غیر منقول بین وراث شخص متوفی تقسیم می‌شود و اشخاص با توجه به سهمی که از اموال و دارایی  متوفی می برند باید مالیات بر ارث را بپردازند و چنانچه اشخاص ذی نفع و وراث مالیات بر ارث را پرداخت نمایند، اجازه مالکیت اموال( منقول و غیرمنقول )متوفی و دخل و تصرف به آن را نخواهند داشت.

تعیین مالیات بر ارث برای سهم وراث با توجه به طبقه بندی انجام شده زیر می باشد:

 طبقه اول: پدر, مادر, شوهر, زن ,اولاد, اولاد اولاد

 طبقه دوم :اجداد, خواهر,برادر و اولاد آنها

 طبقه سوم: عمو ,دایی ,خاله ,عمه و اولاد آنها

مطابق ماده ۱۷ قانون مالیات مستقیم ۱۳۹۵ درصد طبقات وراث بدین شرح می باشد: کمترین مقدار درصد مالیات بر ارث برای طبقه اول می باشد و طبقه دوم و سوم درصد مالیات بر ارث آنها دو برابر و چهار برابر خواهد بود.

موضوعاتی که در مشخص کردن مبالغ و درصد های مالیات بر ارث مهم و حائز اهمیت است:

ارزش ملک

دارایی و ثروت اشخاص متوفی

 نسبت خانوادگی که وراثت با افراد فوت شده دارند.

مقرر نمودن معافیت‌های مالیاتی

مالیات بر درآمد

 مالیات بر درآمد یکی از مالیات هایی می باشد که مربوط به کسب و کار از که افراد می بایست آن را پرداخت نمایند نکته مالیات مشاغل جز مالیات مستقیم خواهد بود مالیات بر درآمد اشخاص دارای انواع می باشد که به آن خواهیم پرداخت صاحبان مشاغل به سه دسته تقسیم می‌شوند.

گروه یک:

وارد کنندگان و صادرکنندگان

 کارخانه داران و واحدهای تولیدی و افراد دارای پروانه و مجوز

 مالکان هتل ۳ ستاره به بالا

افراد شامل مشاغل صرافی

 مالکان و صاحبان بیمارستان و درمانگاه و ….

مالکان فروشگاه زنجیره‌ای دارای مجوز وزارتخانه و …

مالکین موسسات ارتباطی موتوری زمینی دریایی و …

گروه دو:صاحبان مشاغل که درآمد آنها از طریق فروش صرف کالا یا فروش کالا به همراه خدمات می‌باشد.

 گروه سه: مشاغل که در گروه یک و دو نمی باشند.

خدمات مالیاتی که می‌توان به مردم یک جامعه ارائه داد بدین شرح است:

1- تنظیم اظهارنامه مالیاتی

 2- تنظیم و ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

 3- دریافت گواهینامه مالیاتی

مالیات بر دارایی از طریق دارایی و ثروت افراد به صورت سالانه دریافت می‌شود و کلا مالیات پرداخت بلاعوض است که بر دارایی و ثروت و درآمد صورت می‌گیرد.

مالیات بر دارایی در پنج دسته تقسیم می‌شود

 1- مالیات هر ساله ملک ها

2- مالیات خانه های مسکونی خالی

3- مالیات زمین بایر

4- مالیات بر ارث

 5- مالیات حق تمبر

مالیات بر حق تمبر:

 مالیاتی تلقی می شود که از طریق ابطال تمبر به سند و مدارک از سوی مودی دریافت خواهد شد مثل حقیقت هم که بانک ها جهت چاپ برگ چک از مصرف‌کننده می گیرند.

مالیات بر درآمد کشاورزی:

 مطابق ماده ۸۱ قانون مالیات مستقیم در خصوص پرداخت مالیات بر درآمد کشاورزی چنین بیان شده است درآمد در نتیجه فعالیت کشاورزی دامپروری دامداری پرورش ماهی و پرورش زنبورعسل پرورش طیور صیادی و ماهیگیری احیای جنگلها و اشجار و غیره از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

مالیات بر حقوق و درآمد:

 افرادی که در سطح جامعه حقوق دریافت می کند و بیمه تامین اجتماعی به آنها تعلق گرفته است می باید بخشی از حقوق خود را تحت عنوان مالیات بر حقوق و درامد به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت کنند مالیات بر حقوق جزء مالیات های تکلیفی می باشد که پرداخت کننده حقوق زمان پرداخت حقوق می بایست مالیات مذکور را کسر کند در قانون مالیات‌های مستقیم حق سنوات و ایام مرخصی استفاده نشده در هنگام واریز مالیات معاف خواهد شد.

مشاوره مالیاتی

مطابق قوانین فرار مالیاتی به اقدامی قانونی و یا غیر قانونی توسط اشخاص جامعه برای پرداخت نکردن و یا پرداخت کمتر از مبلغ تعیین شده مالیات برای وی  می باشد.

مطابق ماده ۱۹۹ و ۲۰۰ قانون مالیات مستقیم، چنانچه شخصی در پرداخت مالیات مقرر شده کوتاهی کند و یا  عمدا در پرداخت آن کوتاهی کند علاوه بر مسئولیت تضامنی که خواهد داشت مستلزم پرداخت ۲۰ درصد از مالیات تعیین شده نیز می باشد.

در فرار مالیاتی افراد تلاش بر این دارند که از پرداخت مالیات فرار کنند و کوتاهی انجام دهند.

فرار مالیاتی دارای انواع مختلفی می باشد:

1- عدم ارائه اظهارنامه و ترازنامه و حساب مالیاتی سه سال متوالی

2- مخفی کردن تمامی امور اقتصادی

3- تعیین اسم دیگر جهت فرار مالیاتی در معاملات ،برای  قراردادها و معاملاتی  که مالیات بر آنها تعلق می گیرد.

می بایست در ادامه نیز به این نکته متذکر شد چنانچه افراد اقدام به فرار مالیاتی انجام دهند از سه ماه تا یک سال حبس تعزیری محکوم خواهد شد.

مجازات فرار مالیاتی برای اشخاص متفاوت خواهد بود برای مثال اگر افراد عادی که باید مالیات پرداخت کنند از پرداخت مالیات شانه خالی کنند به مجازات ۶ ماه تا یکسال حبس  محکوم خواهند داشت و همچنین در رابطه با این موضوع از ۳۴ ضربه  تا ۷۴ ضربه شلاق  محکوم می شود.

مطابق  ماده ۲۰۱ قانون مالیات مستقیم

هر کدام از اشخاص  به قصد فرار از پرداخت ماليات عمدا و با آگاهی  به ترازنامه و حساب سود و زيان يا اسناد و مداركی كه به منظور تشخيص مقدار ماليات، تخلفی وارد کنند  و بر خلاف واقعیت تهيه يا تنظيم کند و استناد نمايد به حبس از سه ماه تا دو سال محكوم می شود.

مطابق ماده ۲۷۴ چنانچه حسابداران نیز از پرداخت مالیات مقرر فرار کنند به مجازات درجه شش در قانون محکوم خواهند شد.اصولا مالیات تعیین شده برای افراد ،از جهت درآمدی که در طول سال داشته اند می باشد اما در برخی موارد افراد توان پرداخت آن را ندارند .

از آنجایی که مجازات های سنگینی توسط قانون و قانونگذار برای فرار مالیاتی تعیین شده اشخاص می بایست به صورت کامل مشاوره مورد نیاز را دریافت نمایند زیرا محکومیت هایی که برای افراد به وجود می‌آورد حائز اهمیت و سنگین خواهد بود و افراد توان پرداخت مجازات تعیین شده برای عمل فرار مالیاتی را ندارند و می بایست توسط مشاور و وکیل پایه یک دادگستری اعتراضات لازم را بر حکم صادر شده اعمال نمایند.

وکیل مالیات:

همانطور که بیان شد مالیات دارای انواعی می باشد و افراد ملزم به پرداخت آن که به طور دقیق تعیین شده است می باشند همچنین معافیت مالیاتی نیز برای اشخاص در نظر گرفته شده است.

همانطور که تمامی افراد به این موضوع آگاه هستند که برای تمامی مشاغل مالیاتی توسط قانون و قانونگذار تعیین شده ( البته به جز نهاد و بنیادهای انقلاب اسلامی) اشخاص ملزم به پرداخت مالیات خواهند بود در این راستا ممکن است برخی از افراد توان پرداخت مالیات را نداشته باشند و اقدام به فرار مالیاتی انجام دهد در صورتیکه این موضوع امکان پذیر می باشد و چنانچه توسط دولت و نهاد دولتی مربوط به مالیات تشخیص داده شود که اشخاص مرتکب فرار مالیاتی شده‌اند مجازات و عواقب هایی در پی خواهد داشت و اشخاص محکوم به مجازات تعیین شده در قانون می شوند و در این شرایط افراد نیازمند وکیل و مشاور متخصص می باشند چرا که مجازات های سنگین تعیین شده و نیازمند ارائه اعتراض به رای صادر شده  توسط مسئول و نماینده مالیات خواهند بود.

در نتیجه پرداخت مالیات صرفا جهت تزریق پول به دولت نمی باشد بلکه مالیات در عوض استفاده افراد از خدمات ارائه شده توسط دولت به آحاد جامعه می باشد چرا که این خدمات نیز برای دولت دارای هزینه هایی بوده است.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] وکیل مالیات;مالیات یک هزینه اجتماعی می باشد که تمامی ملت جامعه در جهت استفاده از امکانات و تمامی منابع کشور ملزم و پرداخت آن می باشند منظور از مالیات انتقال قسمتی از درآمد جامعه افراد جامعه به دولت و انتقال بخشی از سود اقتصادی می باشد که نصیب دولت خواهد شد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید