وکیل نفقه همسر

نفقه چیست؟

نفقه همسر از جمله حقوقی است كه بعد از ازدواج به زن تعلق میگیرد و شوهر موظف به پرداخت آن است. بطور کلی تأمین هزینه خانواده از جمله کلیه مخارج شخصی زوجه دائم برعهده ی شوهر است و زوجه در قبال دریافت نفقه ملزم به تمکین است ، هرچند زوجه خود داراي تمكن مالي باشد.

نفقه چگونه محاسبه میگردد؟

نفقه از حقوق مالی زن میباشد و چگونگی تعیین نفقه زن مبتني بر شان زن و وضعيت مالي زوج ميباشد.

لازم به ذکر است تعيين نفقه زن مبتني بر عرف جامعه است و قانوني راجب آن وجود ندارد و امری متغير بر شمرده میشود . علاوه بر این نفقه بايد بگونه اي باشد که زن براي ادامه حيات دچار مشكل نشود.

عدم پرداخت نفقه

اگر شوهری از پرداخت نفقه زن خود امتناع نماید ،  زن ميبايست دادخواست مطالبه نفقه بدهد.

 بعد از دادخواست ابتدا كارشناسان دادگاه مقدارنفقه را تعيين ميكنند و بعد ازتاييد اين كارشناسي مرد ميبايست اين مبلغ را تحت عنوان نفقه به همسر بپردازد .

و اگر مرد به مدت ٦ ماه از اين راي امتناع بورزد زوجه ميتواند تحت عنوان عسر و حرج حق طلاق بگيرد و اما نفقه زن در اولويت بالاتري نسبت به نفقه فرزندان مي باشد.

ناتوانی مرد در پرداخت نفقه

 اگر شوهر  معسر ویا ورشکسته  باشد و یا در قید حیات نباشد  و علاوه بر این اموال مرد براي پرداخت نفقه زن كفايت نكند نققه زوجه نسبت به سایر ديون ديگر مقدم تر است .

 نکته * اگر زن در منزل همسر سكونت داشته باشد نميتواند درخواست نفقه بكند .

ذكر اين نكته الزامي است که نفقه در مورد ازواج دائم بوده و در مورد عقد موقت مبتني بر ذكر اين مورد در عقد نامه است.

مدارک لازم جهت دریافت نفقه به شرح زیر است :

١- شماسنامه

٢- كارت كلي

٣- سند ازدواج

٤- دلايل و اثبات عدم پرداخت نفقه

وکیل نفقه همسر

در ابتداي امر بهتر است تا از يک وكيل مجرب و با تجربه  مشاوره هاي لازم را دريافت نموده سپس با استفاده از وكالتي که در اختيار وي قرار داده میشود اجازه پيگيري كار هاي آتي را به ايشان تقدیم نمایید.

اگر زوج نخواهد و مايل نباشد كه نفقه زن را پرداخت بكند  وكيل زوجه ميتواند دستور توقيف اموال زوج را بگيرد و همچنين ميتواند حكم جلب وي را دریافت نماید.

 موسسه ما به واسطه دارا بودن وكلاي مجرب و متخصص در داخل مجموعه آماده ي ارايه هرگونه مشاوره و خدمات در تمام زمينه ها و مسايل حقوقي اعم از ملکی ، خانواده ، شهرداري ، کیفری و…. مي باشد .

درصورت نیاز ميتوانيد از طريق راه هاي ارتباطي موجود در سايت با موسسه حقوقی مجد تماس حاصل فرماييد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید